Světový šampionáty v rally v roce 2017

Rally Finland 6307

Máme toho za sebou opravdu hodně ze světa závodů rally. Rok 2017 byl velmi náročný jak pro závodníky z celého světa, tak i pro pořadatele závodů. A co se týče úspěšnosti závodních aut, tak nejúspěšnější byla sezona značky Škoda. Závodníci s automobily Škoda Fabia R5 vyhráli až pět velmi významných světových závodů.

O ten největší úspěch se postarali Švédové Jonas Andersson a Pontus Tidemand, kteří se stali mistry světa v kategorii WRC2. V průběhu celé sezony dokázali zvítězit hned v několika dalších závodech. Takové úspěchy si žádali velké oslavy a díky tomu celý tým ŠKODA Motorsport svůj titul za WRC2.Velkou roli pro úspěchy závodníků hrajou auta. Takže s těmito vozi už půjde I hlavně o kvalitu a šiikovnost jezdce, protože po těchto úspěších už většina lidí ví, co od tohoto vozu očekávat.

Australská rallye má za sebou velký úspěch. Jezdec Neuville ovládl rally a je opět vicemistrem světa. Belgický závodník Thierry Neuville opětnpředvedl šou s vozem Hyundai. Jeho konkurent z Estonska Ott Tänak dojel v závodě jako druhý, který ytratil jen pár sekund. Třetí byl Novozélanďan Hayden Paddon a na čtvrtém místě skončil pětinásobný mistr světa Francouz Sébastien Ogier. I přes nepříznivé počasí si závod užili jak závodníci, tak i fanoušci.

První etapu Australského rallye vyhrál Nor Andreas Mikkelsen a po několika rychlostních zkouškách šel za obhajobou loňského prvenství. Vávěrečném závodu mistrovství vedl o několik sekund před Thierrym Neuvillem, který stejně jako on zvolil vůz značky Hyundai.

Na Finskén rallye si musel poradit známý jezdec Sébastien Ogier, který se bohužel nemohl splehnout na svůj vůz, ale stejně poktračoval ve své nejisté jízdě. Francouzský šampion měl letos největší emoční nával za svojí kariéru a zůstal bez angažmá.
Tento několikanásobný mistr světa si jel pro pátý titul a to na Britské rallye. Skončil na třetím místě.

Katalánskou rallye vyhrál Brit Kris Meeke, který byl před Francouzem Orierem. Jako třetí byl Belgičan Thierry Neuville. Bodoval i Čech Jan Kopecký a to v kategorii WRC2 se Škodou obsadil druhou příčku o několik sekund a to ya Finem Teemum Suninenemm který jel s Fordem.

Jan Kopecký je fenomén doma, jenže s tím se on nespokojí. Pouhý tovární jezdec má dnes ambice dost vysoké a vylepšuje nyní své rekordy. Na českých tratích oslavil již sedmnácté výtězství. Je výjimečná jeho bilance a úspěchy. Všichni dobře víme, že při tomto sportu je jezdí po tenkém ledu, že stačí pouhá banalita, nebo chybička může znamenat několikamilionovou škodu. V současné době se tvrdí, že u nás není nikdo kdo by ho porazil. Uvidíme to předvede na světových silnicích.

První etapa Německé rallye nebyla pro Kopeckého úplně vítěznou, skončil desátý. První je estonský pilot Tänak, který jel s Fordem.
Spousta jezdců už se začíná připravovat na závody v roce 2018. Opět se toho bude konat velké množství. To bude přínosné i pro náruživé sázkaře.

Napsat komentář