Důvody, proč považovat závody rally za extrémní sport

Většina z nás se v určitém bodě stále přetrvávající pandemie sama sebe zeptala, co se svým časem. Někteří se třeba začali více věnovat sportu, kupříkladu závodům rally, anebo jiným. Mnoho z nich se své znalosti nějakým způsobem, například sázením na sport, a pomohl jim k tomu Fortuna Casino Promo Kód. Nicméně, většina z nás tu bude nejspíš proto, že o závodech rally až tolik neví – každopádně asi téměř každý člověk, který závody rally viděl alespoň jednou živě – anebo v televizi, bude se mnou souhlasit, že závody rally rozhodně jsou extrémní sport. A tady je několik důvodů proč.

Několikadenní jízda…

…po všech terénech, a to bez ohledu na počasí. Závody rally mohou probíhat i v řádu dní, což je zátěžové jak pro auta, tak i pro závodníky – notabene, pokud se jede za jakéhokoliv počasí, a po jakémkoliv terénu – třeba za deště po bahnu, anebo za sněhové vánice po hornatém terénu. Možností je nespočet.

Pociť rychlost

Jedním z nejzřejmějších důvodů, proč mluvit o závodech rally jako o extrémním sportu, je rychlost. Nejspíše se každý shodneme na tom, že jet rychlostí přes 200 km/h hornatým terénem asi úplně nebude procházka růžovým sadem. A k tomu, aby auto vydrželo jízdu za takových podmínek, se dostáváme k dalšímu bodu.

Základem je vybavení

Aby bylo auto vůbec schopné takové extrémní podmínky vydržet, tak je nutné, aby bylo sestavené z toho nejlepšího vybavení, co se odolnosti a spolehlivosti týče. Bez správného vybavení by auto nebylo ani použitelné, určitě ne do zmíněných podmínek – pokud teda dotyčný nepřišel o poslední zbytky pudu sebezáchovy. 

Vysoká rizika

Určitě můžeme bez debaty říct, že to, co činí extrémní sporty extrémními, je mnohem vyšší riziko zranění, potažmo smrti. Není tedy od věci se zeptat, proč někteří lidé ujíždějí zrovna na extrémních sportech? Čímž se dostáváme k předposlednímu bodu.

Adrenalin – anebo ne?

Jedním z největších mýtů je, že extrémní sporty navozují adrenalinové stavy – ve skutečnosti však dochází k produkci hormonů štěstí. Adrenalin se však vylučuje vyloženě při vysoce rizikových situacích, ke kterým většinou nedochází, pokud jste zkušení závodníci. I přesto člověk nemůže opovrhnout vzrušením, které takové závody rally s sebou přináší. 

A na závěr?

Na závěr bych však ještě rád zmínil jednu věc – a to všeho s mírou. Jednou z věcí, která činí extrémní sporty tak nebezpečné, jsou z fyziologického hlediska naše hormony, konkrétně jejich překřížení. Pokud totiž dojde ke špatnému překřížení adrenalinu s jinými hormony, tak se může stát, že vlivem tohoto špatného hormonálního mixu uděláme špatné rozhodnutí, které může mít až fatální následky – třeba smrt. A proto by bylo rozumné se do situací vyvolávající adrenalin nedostávat. Samozřejmě je také nutné dbát na to, abychom minimalizovali ostatní rizika, například mít takové auto, které je správně vybavené, a tím pádem má i menší riziko poruchovosti během závodů.

A nakonec není od věci ani ochranná výbava – například helma, kombinéza, chrániče, a podobně.