Co je rallye?

Rallye je dnes už velmi známé a I velmi populární. Je to druh automobilového závodění, jsou to závody mezi závodníky a pochopitelně jde v této soutěži o rychlost. Tento oblíbený sport je velmi nebezpečný a to nejen pro závodníky, ale take pro návštěvníky. Rallye se konají na silnicích, kde normálně projíždí auta. Každý rok se koná po celé České Republice, ve všech regionech. Při těchto závodech se musí dodržovat stanovená pravidla bezpečnosti a ochrany občanů, kteří se přišli podívat. Pro pořadatele je to obrovská zodpovědnost. Obvykle průjezdné silnice se uzavřou a následuje závod s několika závodníky. Jakmile proběhne slavnostní start, začnou se vedle sebe tísnit davy lidí, abz viděli závodní auta a zahájení závodu.

Rallye je původem z Francie, kde závody byli odstartovány z různých dílčích míst, ale cílová stanice byla pouze jedna. Zachovalé závody jsou stale v Monte Carlu a je velmi oblíbené po celé Evropě, také v Asii a Oceánii.

Šmpionáty se rozlišují dle kategorií. Jezdí se například Mistrovství světa s názvem WRC a to se jezdí v několika klasifikacích. Tento známý a populární šampionát WRC se takto nazývá zřejmě proto, že závodníci mají vozy právě WRC. Další kategorií je mládež s názvem JWRC. Juniorští závodníci jsou ve věkové hranici do 28let a ti většinou závodí s vozy S1600 a v poslední době také s novými vozidly skupiny R. Takových skupin a druhů vozidel, které můžeme na trati vidět je hodně.

Pod promo agenturou se take jezdí šampionát IRC a na tomto šampionátu uvidíte spíš vozidla kategorie S200.

Každé závodní auto musí před samotným závodem podstoupit kontrolu, jak motoru, tak evidence, stáří vozidla a tak dále. Každé auto co uvidíte na Rallye nebo na jiném automobilovém závodě je vyrobere přesně pro tady tyto účely. Každé auto se liší objemem motoru a take skupinou největší rychlosti.

Vozidla jako je například kabriolet je na Rallye přísně zakázán a to s ohledem na bezpečnost.

Tady tyto šampionáty většinou pořádají agentury, které se specializují na pořádání akcí a pro ně je to obvykle volká starost. Všechno musí perfektně odpovídat nařízení a požadavkům, které se musí vždy stanovit. Velké závody, jako na Mistrovství světa jsou kontrolovány mnohem víc, na tyto šampionáty se dostanou jen ti nejlepší a je to většinou hezká podívaná.

Člověk by si řekl, že pro závodníka relí to nemůže být nějak fizicky náročné a že sportovec co vlastně sedí v autě nepotřebuje mýt nějakou fizičku nebo zdravý životní styl. Ale není tomu tak, jezdec Rallye se připravuje velmi dlouho na mistrovství a s tím má I speciální zdravou stravu. Dále musí bý závodník psychicky srovnaný a nesmí mí strach. Během jízdy prožívá závodník vnější vjemy občas trochu špatně, ale to je normální. Obecně ale musí být psychicky I fyzicky stabilní.

Napsat komentář